W nawiązaniu do komunikatu dla świadczeniodawców z dnia 18 grudnia 2019r. dotyczącego prowadzenia harmonogramów przyjęć/list oczekujących do stacjonarnych i całodobowych świadczeń zdrowotnych innych niż szpitalne (np. świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej, opieki paliatywnej i hospicyjnej) przekazujemy dodatkowe wyjaśnienia.
W związku z napływającymi do Funduszu wątpliwościami dotyczącymi prowadzenia harmonogramów przyjęć/list oczekujących do ww. świadczeń poniżej przedstawiamy wyjaśnienia przygotowane w porozumieniu z Ministerstwem Zdrowia.
Świadczeniodawcy udzielający świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej są zwolnieni z obowiązku, o którym mowa w:
1) art. 19a ust. 4 pkt 2 ustawy o świadczeniach tj. wpisywania w harmonogram przyjęć/listy oczekujących planowanego terminu udzielenia świadczenia (który co do zasady powinien być wyznaczany w dniu dokonania wpisu);
2) art. 23 ust. 4 ustawy tj. raportowania informacji o pierwszym wolnym terminie udzielenia świadczenia.
W przypadku świadczeniodawców udzielających świadczeń z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej analogiczne zwolnienie dotyczy tych świadczeniodawców, którzy nie udzielają świadczeń w warunkach ambulatoryjnych oraz świadczeń perinatalnej opieki paliatywnej, tj. zwolnienie dotyczy:
1) oddziałów medycyny paliatywnej,
2) hospicjów stacjonarnych i domowych – z wyłączeniem przypadków, gdy udzielają świadczeń z zakresu perinatalnej opieki paliatywnej.
Poradnie opieki paliatywnej oraz wszystkie komórki udzielające świadczeń perinatalnej opieki paliatywnej (w odniesieniu do tych świadczeń) są zobowiązane zarówno do wpisywania w harmonogramie przyjęć planowanego terminu udzielania świadczenia jak i przekazywania pierwszego wolnego terminu udzielenia świadczenia.